Zajímavé osobnosti

Jules Verne - velmistr spisovatelského řemesla 

 Sekce: Zajímavé osobnosti
 Autor: Petr Matějček

 Datum: 10. srpna 2017

 
     Jules Verne se narodil 8. února 1828 ve francouzském městě Nantes. Stal se postupem doby jedním z nejproslulejších a nejvydávanějších spisovatelů na světě. Paradoxně, protože za jeho života on sám měl pocit (a poprávu), že francouzské vážené literární kruhy nepřikládaly jeho knihám patřičné důležitosti a řadili je mezi „pouhou“ literaturu pro mládež. Kvalita spisovatele však netkví v tom jak o něm smýšlejí jazykoví vědci či akademická obec. Kvalitu spisovatele určuje zájem čtenářů a na ten si pan Verne jen těžko mohl stěžovat. Stal se velice úspěšným, známým a také zámožným člověkem. Od peněz mu však vydatně pomáhal,jak to někdy v životě bývá, problematický, marnotratný a život milující syn. K rodinému životu Julese Verna se však vrátíme později. Úvodem se podívejme jak kariéra tohoto slavného francouze vlastně začala...

  (čtěte více... ) 


 

 

Albert Einstein - geniální vědec se srdcem na pravém místě 

 Sekce: Zajímavé osobnosti
 Autor: Petr Matějček

 Datum: 2011

 

"Skutečná hodnota člověka je v prvé řadě určována tím, nakolik a v jakém smyslu se dokázal osvobodit od svého já."

Albert Einstein - narozen 14. března 1879 v židovské rodině v Ulmu. 

Jedna z nejpozoruhodnějších lidských bytostí, která se za dobu existence lidstva na planetě Zemi narodila. Proslul na poli vědeckém zejména jako tvůrce slavné teorie relativity. Albert však nebyl jen pouhým suchým vědátorem. Jeho kulturní, politický i sociální rozhled mu dovoloval, společně s výlučným postavením předního světového vědce, komentovat události a dění tehdejšího světa. Výběr jeho článků byl seřazen do knihy Jak vidím svět.

Mohu říci, že jeho názory a myšlenky hlásající sociální spravedlnost, antimilitarismus, pacifismus, lásku i harmonii mne velmi oslovily a Einsteina lze bez váhání zařadit mezi největší humanisti lidského pokolení.

  (čtěte více... ) 
 

 

Připravujeme:

J.R.R. Tolkien

W. A. Mozart

Václav Havel

J. A. Komenský

W. Shakespeare

Salvador Dalí

Josef Bican

Pavel Nedvěd

Jaromír Jágr


a další...

TOPlist