SPORT


Je česká liga (opět) cinklá? (1. díl)

                              
Sekce: SPORT
 Autor: Petr Matějček
Datum: 23. srpna 2018


Mnozí fanoušci českého fotbalu si kladou otázku, která se přetřásá v mnohých hospodách a sportbarech. Je česká liga (sezóna 2018/19) konečně čistá nebo je opět cinklá?

Jak to tedy je?

Toto téma samozřejmě není jednoduché. Je to hozená rukavice, téma do pranice. Málokterý profesionální sportovní novinář jehož výdělek a živobytí závisí na tom zda-li mu bude umožněno živit se psaním si těžko může psát "co se mu zlíbí" a proto si logicky ani nedovolí a ani NEMŮŽE dovolit být zcela upřímný. Mnoho z nich toho o prapodivném zákulisí české kopané hodně ví (něco třeba i po hospodách či takzvaně "OFF RECORD" rádi sdělí), ale na světlo Boží oficiálně fakta vytáhne málokdo. Navíc - mnoho subjektů, které participují na fotbalu (sázkové kanceláře nevyjímaje) si přejí, aby fotbalová liga (alespoň v očích širší veřejnosti) byla vnímání jako regulérní a fair play soutěž. Snaha je to chválihodná avšak kde je PRAVDA?
 

Pojďme se posunout od úvodu dále. Naše ožehavé téma trochu zahustíme...

Česká liga dříve neregulérní byla. O tom žádná. Slavné "PELTOVO CINKLÉ JARO" je legendární pojem a ještě slavnější divadelní přepis odposlechů fotbalových činovníků v podání Lábuse a Čtvrtníčka s názvem "Ivánku kamaráde, můžeš mluvit" jasně ukázal celému národu jak se vše odehrávalo a jak se domlouvalo ovlivňování jednotlivých fotbalových zápasů.

Ač tento divadelní kus byl pojat jako komedie hrůzný fakt, že šlo prakticky o doslovné zprostředkování děsivé reality zůstává ještě dodnes plně nedoceněn.
"Ivánku kamaráde..." byla třešnička na dortu korupčních afér ve fotbale. Kdo by si chtěl počíst komplexnější zápisy odposlechů fotbalových "šíbrů" a více se dostat do tématu uplácení v historii českého fotbalu vřele doporučuji knihu Karla Felta s všeříkajícím názvem Fotbal v chapadlech korupce (rok vydání 2014). Tuto knihu si lze půjčit například v městské knihovně (https://search.mlp.cz/cz/titul/fotbal-v-chapadlech-korupce/4105324/).

Pokud se někdo dříve naivně domníval, že česká liga byla "v podstatě čistá" a Peltoviny a Horníkoviny byly jen takové malé "úlety" tato kniha nebo další zmiňující se o tomto tématu (např. vzpomínková kniha brankáře Jana Stejskala, Fotbal zezadu, https://www.databazeknih.cz/knihy/fotbal-zezadu-jan-stejskal-300827) ho velice rychle a přesvědčivě vyvedou z omylu.

Ale to stále hovoříme o historii. O tom co se již stalo. Jak je to ale s vrcholovým fotbalem u nás dnes? UPLÁCÍ SE TEDY STÁLE A NEBO NE???

Můj osobní názor je zcela vyhraněný a jasný. Protože však rád pracuji s fakty a "nepodložené fámy" nejsou zrovna pracovním nástrojem, kterým bych chtěl otesávat sochu upřímného názoru, který hodlám velectěnému čtenáři vybroušeně předestřít, rozhodl jsem se obrátit s krátkým dotazníkem na osobnosti jejichž úsudek a názor se dá považovat za relevantní, svým způsobem odborný a morálně, lidsky i společensky akceptovatelný zejména obyčejnými fanoušky kulatého nesmyslu mezi které sám patřím.

Je otázkou kolik z oslovených osobností mi bude OCHOTNO odpovědět nebo jaké procento z nich vyjádří svůj upřímný a opravdový názor. Nicméně anketa nedává vřelý prostor ke kličkování se slovy a tak KDO se nebudete zdráhat VYJÁDŘIT SVŮJ NÁZOR vyšle jasný signál o tom, co si o prostředí ve vrcholovém fotbale myslí. Výsledky ANKETY zveřejním ve druhé části tohoto BLOGU, který ponese jednoduchá název:

 

Je česká liga (opět) cinklá? (2. díl, výsledky ANKETY OSOBNOSTÍ)

 

A co vy, milý čtenáři? Jaký je VÁŠ NÁZOR? Mužete ho směle vyjádřit do diskuse pod článek.

Je profesionální fotbal v ČR už (konečně) čistý anebo budeme svědky dalšího CINKLÉHO PODZIMU???   

(originál článku zde )

 

      

 


Pár důvodů proč sázet na borce ze SKY

                              
Sekce: SPORT
 Autor: Petr Matějček
Datum: 27. srpna 2018


Super team SKY se chystá na Vueltu. A chystá se na hattrick! V květnu dokázal vybojovat první místo na Giru, ovládl i Tour de France a nyní je před ním poslední výzva! Španělská Vuelta...

Hvězdy z Tour de France, Chris Froome a Geraint Thomas se na počátku září zúčastní závodu na domácí půdě (Tour of Britain). Ve Španělsku je závodit v barvách týmu SKY tedy neuvidíme.
Šest závodníků by mělo podporovat dva jiné lídry - Michala Kwiatkovského a Davida De La Cruze. V barvách týmu Sky se představí Jonathan Castroviejo (Španělsko, 31 let) Salvatore Puccio (Itále, 28 let), Tao Geoghegan Hart (Velká Británie, 23 let), Pavel Sivakov (Rusko, 21 let), Dylan van Baarle (Holandsko, 26 let) a Sergio Henao (Kolumbie, 31 let).
Sestava je mixem dravého mladí a solidní zkušenosti, což vedení týmu zdůrazňuje a věří, že se podařilo namíchat správný vítězný koktejl. „Tenhle rok chceme zakončit úspěšně,“ tvrdí na oficiálních stránkách týmu (www.teamsky.com), jeho šéf, Dave Brailsford.

Neoficiální jedničkou Sky by měl být devětadvacetiletý David De La Cruz. Tento španělský závodník pojede na domácí půdě, s podporou mnoha fanoušků a tak není překvapením, že...   (čtěte více... )

 

      

 


Sparťanský problém jménem Tal Ben Chaim

                              
Sekce: SPORT
 Autor: Petr Matějček
Datum: 23. srpna 2018


TalBen Chaim přicházel do Sparty s velkou pompou. Majitel Daniel Křetínský, fanoušci Sparty i příznivci kopané v čechách i na Moravě očekávali velké věci. Kolem toho chlapíka z Izraele šli doslova legendy.

Jak je rychlý, že jde o jeden z nějvětších Izraelských talentů za poslední dobu, jak precizně nahrává a jeho technika? Souboje jeden na jednoho měl mít na vesmírné úrovni. Podle Křetínského plánu měl dominovat v taktice takzvaných "ostrých krajů" a měl Spartě zajistit jednoznačný zisk titulu. Ostatní týmy neměli mít konkurenci a Sparta i skrze štědré nákupy zahraničních hráčů si měla titulem zajistit účast v milionářské lize mistrů.

Jenže... skutek - utek. Vše bylo nakonec jinak. Suveréna česká liga v sezóně 2017/18 měla. To ano. Ale byl z Plzně jejíž kostru a hlavní osu tvoří výhradně čeští hráči, doplněni sem tam o nějakou tou výstuhu v podobě zdatného cizince a to ještě navíc ze země našich sousedů a dřívějších bratrů - ze Slovenska.

Zpátky však k Tal Ben Chaimovi...   (čtěte více... )

 

      

 

TOPlist