Filozofie do kapsy

Filozofie do kapsy aneb krátká zamyšlení
(o věcech všedních i nevšedních):

 

1) Výmluva řečníka 

"Musím se omluvit za svůj dnešní tak trochu dlouhý projev. Nato, abych si připravil něco kratšího, jsem bohužel neměl dost času."

2) O plynutí času

To co se stalo, se stalo.
To co teď je, teď je.
To co se stane, není jisté že se stane.

  

3) Změna a vývoj mohou být smyslem života

Možná pochopíme, že neexistují žádné věci, děje a jevy, ale pouze vztahy mezi událostmi. Každa další nová událost je spojena s tou předchozí nějakým pojítkem - vztahem, stejně jako je tomu v paprsku světla,který zřejmě není linearní nýbrž složený ze za sebou vysílaných částic fotonů. Možná nejsou důležité fotony, ale vztahy mezi nimi. Ty tvoří to, co se nazývá jsoucnem. Fotony samy o sobě, bez vztahu, by nemohli existovat. A tak je to i s námi. V naší realitě. Jsme řízeni na sebe navazujícími událostmi. Jsme kontinualní a dokážmeme navazovat na to, co už se stalo.
Analyzovat to a přetvářet si tak budoucnost jež se stává naším pojítkem k další budoucnosti. Minulost, přítomnost či budoucnost - jako takové samy o sobě nemají smysl. Smysl jim dávají vztahy mezi nimi.
Z toho by se dalo usuzovat, že vztahy neboli pojítka jsou tim smyslem?

4) Způsob pozorování

Když se změní způsob pozorování změní se i pozorovaný objekt.

4) Nekonečno vždy zvítězí

Nekonečno je největší představitelné číslo. Ať vás napadne jakékoliv číslo, nekonečno je vždycky větší. Takže když by se něco mohlo pohybovat nekonečnou rychlostí, je jasné, že byste to nikdy neměli šanci předehnat.

5) Vidět nemožné věci je nemožné

Lze vidět něco, co jste ještě neviděli?

TOPlist